Ma már a legtöbb készülékről közvetlenül is el lehet indítani a frissítést.
Az operációs rendszer frissítésére gyakorta már a vásárlást követően szükség van, hiszen a gyári verzió jellemzően régebbi változat, mint az aktuális rendszer. A három nagy platform esetében pedig időről-időre új kiadás érkezik, amelyek hibajavításokat, teljesítmény optimalizálást és új funkciókat tartalmaznak, így érdemes minél hamarabb átváltani az új verzióra.
iPhone esetében a Beállítások – Általános – Szoftverfrissítés menüpont alatt ellenőrizhető, hogy elérhető-e új verzió, és ha igen, akkor közvetlenül onnan el is indítható a frissítés, de lehetőség van a számítógép és az iTunes segítségével is végrehajtani a műveletet.
Az Android 4.0-ás verziójától kezdődően, ha az új verziója érkezik az operációs rendszernek, akkor erről üzenet kapunk az értesítési sávban, ahonnan közvetlenül, illetve egyes márkák esetén a számítógéphez csatlakoztatva indítható el a frissítés. Android 4.0 alatt viszont a legtöbb telefon nem jelzi magától, hogy új verzió érhető el, ilyenkor az adott márka segédprogramját kell elindítani a számítógépen, ahol egy külön menüpontban ellenőrizhető, hogy elérhető-e frissebb verzió a telefonon lévőnél.
Windows Phone estében az új verzió(k) megjelenéséről automatikusan értesítés érkezik a mobilra. Windows Phone 8 rendszert használva közvetlenül a készülékről is elindítható a frissítés, míg Windows Phone 7-nél ehhez előbb csatlakoztatni kell a telefont a számítógéphez, majd a Zune nevű programot elindítani.